Bărbat de 49 de ani, reținut în Săcel după ce a condus cu permisul suspendat

Polițiștii Compartimentului Rutier Dragomirești au dispus reținerea pentru 24 de ore a unui bărbat în vârstă de 49 de ani, după ce a fost depistat la volanul unui autoturism pe drumul județean DJ 186, în localitatea Săcel. Incidentul a avut loc în data de 4 iunie 2026, în jurul orei 09:40, când verificările în bazele de date au dezvăluit că șoferul avea dreptul de a conduce suspendat.

Măsura reținerii și pașii următori în instanță

În urma investigațiilor desfășurate de organele de poliție sub coordonarea directă a procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Dragomirești, s-a luat decizia privării de libertate a bărbatului pentru o perioadă de 24 de ore. Acesta a fost escortat și depus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Maramureș.

Persoana anchetată urmează să fie prezentată în fața magistraților pentru evaluarea situației și stabilirea unei noi măsuri preventive conforme cu procedurile judiciare.

Ce prevede legislația privind conducerea fără drept

Conform cadrului legal în vigoare în România, conducerea unui vehicul pe drumurile publice de către o persoană care are dreptul de a conduce suspendat constituie infracțiune. Această faptă penală se pedepsește conform prevederilor Codului Penal și poate atrage sancțiuni aspre, inclusiv pedepse cu închisoarea sau amendă penală, în funcție de circumstanțele individualizate în dosar.

Urmărirea penală reprezintă o etapă reglementată de Codul de procedură penală, având ca scop strângerea probelor necesare, activitate care respectă pe deplin principiul constituțional al prezumției de nevinovăție până la pronunțarea unei decizii definitive.

Dacă doriți să fiți la curent cu știrile din Maramureș, urmăriți nordpres.ro pe Facebook, pe X, pe WhatsApp Channels

Ultimele articole