BORȘA - Aproape 20 de metri cubi de lemn, transportați ilegal. Polițiștii au confiscat și un vehicul neînmatriculat

Bor?a: 18 mc de lemn transportat ilegal, vehicul confiscat

Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul de Poliție, oamenii legii s-au sesizat din oficiu după ce, în seara zilei de 6 mai, în jurul orei 22:50, persoane necunoscute ar fi transportat pe drumul comunal D.C. 8, din localitatea Borșa, o cantitate de material lemnos fără documente legale de proveniență și însoțire. Transportul ar fi fost efectuat cu un autoturism care nu era înmatriculat pentru a circula pe drumurile publice.

În urma verificărilor efectuate de polițiști pe parcursul zilei de 7 mai, materialul lemnos a fost inventariat, rezultând o cantitate totală de 18,04 metri cubi. Lemnul a fost ridicat și transportat la depozitul Ocolului Silvic Vișeu de Sus, în vederea continuării cercetărilor și dispunerii măsurilor legale.

Totodată, polițiștii au indisponibilizat și vehiculul utilizat la săvârșirea faptelor investigate.

Cercetările continuă pentru identificarea tuturor persoanelor implicate și stabilirea cu exactitate a împrejurărilor în care au fost comise infracțiunile.

Dacă doriți să fiți la curent cu știrile din Maramureș, urmăriți nordpres.ro pe Facebook, pe X, pe WhatsApp Channels

Ultimele articole