Exercițiul „Miercurea Sirenelor” a fost amânat de către DSU

Departamentul pentru Situații de Urgență (DSU) a anunțat oficial marți, 3 martie 2026, amânarea exercițiului național de alarmare publică cunoscut sub denumirea de „Miercurea Sirenelor”. Acțiunea era programată inițial să se desfășoare miercuri, 4 martie, în intervalul orar 10:00 – 11:00, pe întreg teritoriul României, inclusiv în județul Maramureș.

Decizia de stopare temporară a activității de testare a fost luată în urma unei evaluări interne riguroase realizate la nivelul structurilor de coordonare a situațiilor de urgență. Specialiștii au analizat contextul actual de securitate regională și au concluzionat că este oportună o amânare, punându-se accent pe necesitatea derulării unei campanii de informare publică mult mai ample și mai clare înainte de activarea sistemelor sonore.

Testarea tehnică, o obligație instituțională strictă

„În urma unei evaluări interne privind contextul actual de securitate și necesitatea unei informări publice mai ample, a fost decisă amânarea exercițiului de alarmare publică «Miercurea Sirenelor»”, se arată în comunicatul oficial emis de Departamentul pentru Situații de Urgență. Reprezentanții instituției subliniază însă că această decizie nu reprezintă o renunțare definitivă la verificarea infrastructurii de avertizare, ci constituie o măsură de adaptare responsabilă la climatul social actual.

Conform normelor naționale de protecție civilă, menținerea în stare de operativitate a sistemelor acustice este obligatorie. „Verificarea tehnică, mentenanța constantă și testarea funcțională a sirenelor reprezintă obligații instituționale, nu opțiuni. Un sistem de avertizare publică care nu este testat regulat riscă să nu funcționeze optim atunci când contextul o va cere”, au precizat oficialii DSU, amintind că aceste exerciții au scopul de a verifica circuitele de comandă și de a familiariza cetățenii cu diferitele tipuri de semnale (alarmă la dezastre, alarmă aeriană, prealarmă aeriană și încetarea alarmei).

Calendarul revizuit și obiectivele campaniei de comunicare

Conducerea DSU, aflată în subordinea Ministerului Afacerilor Interne, consideră că în actualul climat geopolitic este esențială o consolidare prealabilă a mesajelor publice. Măsura are rolul de a preveni apariția unor stări de confuzie, panică nejustificată sau interpretări eronate în rândul populației civile în momentul în care sirenele electronice și motocompresoarele sunt puse în funcțiune în mod simultan la nivel național.

În perioada următoare, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) va elabora și va comunica un calendar revizuit pentru reluarea exercițiilor de alarmare. Noul program va fi însoțit de distribuirea unor materiale didactice și măsuri suplimentare de informare prin intermediul mass-media și al platformelor online, asigurându-se desfășurarea activităților în condiții de maximă transparență. „Pregătirea populației și menținerea funcționalității sistemelor de avertizare rămân priorități ferme. Protecția vieții și a siguranței cetățenilor nu este negociabilă”, au conchis reprezentanții autorităților.

Dacă doriți să fiți la curent cu știrile din Maramureș, urmăriți nordpres.ro pe Facebook, pe X, pe WhatsApp Channels

Ultimele articole