FOTO: Vișeu de Sus - Autoturism furat din Austria, descoperit de polițiștii de frontieră în urma unei percheziții

Autoturism furat din Austria, g?sit la Vi?eu de Sus

Potrivit comunicatului Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră, acțiunea a avut loc sâmbătă, 4 aprilie, când polițiștii din Sectorul Poliției de Frontieră Vișeu de Sus, în cooperare cu cei din Serviciul Teritorial al Poliției de Frontieră Maramureș, au pus în aplicare un mandat de percheziție pe raza localității Vișeu de Sus.

În cadrul percheziției, desfășurată într-un dosar penal pentru infracțiunea de tăinuire, au fost identificați un autoturism fabricat în 2018. Verificările ulterioare au relevat că vehiculul figura ca fiind furat din Austria în data de 26 martie 2026.
Autoturismul a fost indisponibilizat la sediul Poliției de Frontieră în vederea continuării cercetărilor.

„În cauză, cercetările continuă sub directa coordonare a procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Vișeu de Sus, urmând ca la final să fie dispuse măsurile legale ce se impun”, se precizează în comunicat.

Dacă doriți să fiți la curent cu știrile din Maramureș, urmăriți nordpres.ro pe Facebook, pe X, pe WhatsApp Channels

Ultimele articole