Polițiștii din Vișeu de Sus au confiscat material lemnos transportat ilegal

Lemn confiscat la Vi?eu de Sus: transport ilegal depistat

În jurul orei 20:00, oamenii legii au oprit pentru control o autoutilitară condusă de un bărbat în vârstă de 51 de ani. Potrivit documentelor prezentate, vehiculul transporta aproximativ 7 metri cubi de lemn de esență molid.

În urma verificărilor efectuate, polițiștii au constatat neconcordanțe între cantitatea înscrisă în avizul de însoțire și cea existentă în realitate. Astfel, în autoutilitară se aflau 8,28 metri cubi de material lemnos, cu peste un metru cub mai mult decât era declarat.

Ca urmare a abaterii constatate, conducătorul auto a fost sancționat contravențional. Totodată, diferența de 1,24 metri cubi de lemn a fost confiscată și predată în custodia Ocolului Silvic Vișeu de Sus.

Dacă doriți să fiți la curent cu știrile din Maramureș, urmăriți nordpres.ro pe Facebook, pe X, pe WhatsApp Channels

Ultimele articole