Sighetu Marmației - Șoferiță austriacă, depistată băută la volan. Avea 1,20 mg/l alcool pur în aerul expirat

?oferi?? austriac?, prins? b?ut? la volan în Sighetu Marma?iei

La volan a fost identificată cetățena austriacă în vârstă de 47 de ani. Testarea cu aparatul etilotest a indicat o concentrație de 1,20 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Femeia a fost condusă la spital pentru prelevarea mostrelor biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei. Sub supravegherea procurorului de caz, polițiștii continuă cercetările.

Comunicatul Poliției precizează că România manifestă toleranță zero față de conducerea unui vehicul sub influența băuturilor alcoolice și reamintește că necunoașterea legii nu te absolvă de răspundere.

Polițiștii recomandă tuturor șoferilor, în special celor care circulă în străinătate, să se informeze din timp asupra legislației care reglementează circulația pe drumurile publice înainte de a porni la drum.

Dacă doriți să fiți la curent cu știrile din Maramureș, urmăriți nordpres.ro pe Facebook, pe X, pe WhatsApp Channels

Ultimele articole