Trageri cu armament la Poligonul Vad Sighetu Marma?iei
Cine trage și când
Primul exercițiu a fost organizat de Inspectoratul Teritorial al Poliției de Frontieră Sighetu Marmației, care a desfășurat trageri cu muniție de război în zilele de 19 și 20 mai 2026, între orele 08.00 și 17.00.
Urmează Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Gheorghe Pop de Băsești" al județului Maramureș, care va executa o ședință de tragere în perioada 25–26 mai 2026, între orele 09.00 și 16.00.
Seria exercițiilor se încheie cu Unitatea Militară nr. 01824 E Maramureș, din subordinea Ministerului Apărării Naționale, care va desfășura ședințe de tragere cu armament de infanterie în data de 27 mai 2026, între orele 14.00 și 23.00.
Ce trebuie să știe locuitorii
Toate activitățile se desfășoară în condiții de siguranță, în incinta amenajată a Poligonului „Vad", destinat exclusiv unor astfel de exerciții. Tragerile sunt parte a pregătirii periodice obligatorii a personalului din cadrul structurilor de ordine publică și apărare națională.
Persoanele care locuiesc sau își desfășoară activitatea în apropierea poligonului nu trebuie să acceseze zona pe durata exercițiilor. În cazul în care se aud împușcături în intervalele orare menționate, nu este vorba despre nicio situație de urgență.