Valea Vișeului - Bărbat de 45 de ani, prins la volan fără permis. Acum este cercetat penal de polițiștii de frontieră

B?rbat prins f?r? permis la volan în Valea Vi?eului

Potrivit informațiilor transmise de autorități, un echipaj al Sectorului Poliției de Frontieră Valea Vișeului, aflat în misiune pe căile de comunicație din zonă, a oprit pentru control un autoturism înmatriculat în România. La volan se afla un bărbat în vârstă de 45 de ani, domiciliat în județul Maramureș.

În urma verificărilor, polițiștii de frontieră i-au solicitat conducătorului auto documentele personale și actele mașinii. Acesta nu a putut prezenta permisul de conducere. Suspiciunile au fost confirmate ulterior prin verificări efectuate în aplicația eDAC, care au arătat că bărbatul nu deține dreptul legal de a conduce.

Pe numele acestuia a fost întocmit dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de conducere a unui vehicul pe drumurile publice fără permis de conducere, faptă prevăzută și pedepsită de legislația în vigoare.

Cercetările continuă sub coordonarea procurorului de caz, urmând ca la finalizarea acestora să fie dispuse măsurile legale care se impun.

Dacă doriți să fiți la curent cu știrile din Maramureș, urmăriți nordpres.ro pe Facebook, pe X, pe WhatsApp Channels

Ultimele articole